ELEAGUE schedule released, Instant Esports development

Our top stories from Thursday:

Team Impulse climbs out of the bottom of Walter “Ceades” Fedczuk’s power rankings for the North American League of Legends Championship Series.

The European LCS kicked off Week 3, and check out Joe Cannavino’s blogclamoring for better play.

Best from around the web:

If anyone missed Wednesday night’s “Unfiltered” podcast with guests Duncan “Thorin” Shields and Richard Lewis, here it is. It’s necessary viewing.

Turner Broadcasting announced the schedule for it’s Counter-Strike: Global Offensive league, ELeague, which begins in May.

It’s from earlier this month, but here’s a detailed look at the making of Instant Esports, a new scores and news app.

Another esports attorney chimed in on the League of Legends player visa issue.

Devin “Mylixia” Nash, CEO of Counter Logic Gaming, wrote about personal and professional development.

Cloud 9’s Hai “Hai” Du Lam talks about being a leader at the late stage of his career.

A fascinating look at the Dota 2 caster debate from somebody on both sidesof the issue.

How far should trust extend to new organizations in esports?

A list of all the decks used in the Hearthstone StarLadder i-League tournament last week.

Heroes of the Storm will hold another “Heroes of the Dorm” tournament, with the semifinals and finals to be aired on ESPN2 in April.

How to use Linkedin for self-marketing in esports.

The first part of a video series going behind the scenes of an amateur esports organization.

Why ESPN made Halo a part of the X-Games.

Results

European League of Legends Championship Series

Splyce 1:0 Giants Gaming

Origen 1:0 Team ROCCAT

G2 Esports 1:0 Fnatic

Unicorns of Love 1:0 Elements

H2K Gaming 1:0 Team Vitality

League of Legends Champions Korea

SK Telecom T1 2:1 e-mFire

Longzhu Gaming 2:0 Afreeca Freecs

League of Legends Pro League

Masters3 2:0 LGD Gaming

Snake eSports 2:1 Team WE

IEM Taipei: Group Stage (CS:GO)

Group A

CyberZen 1:0 Risky Gaming, (16–10)

Chiefs esports Club 1:0 MVP.karnal (16–14)

CyberZen 1:0 Chiefs (16–3)

Risky Gaming 1:0 MVP.karnal (16–8)

Chiefs 1:0 Risky Gaming (16–9)

MarsTV Dota 2 League

Playoff winners bracket

EHOME 2:1 Evil Geniuses

OG 2:0 Team Secret

EHOME 2:0 Vici Gaming

OG 2:0 LGD Gaming

Playoff losers bracket

Evil Geniuses 2:0 compLexity Gaming

Newbee 2:1 Team Secret

WePlay Dota Season 3: Group Stage

European East Division

Team Empire 1:0 Walrus Punch

Americas Division

Elite Wolves 1:0 Infamous

European West Division

COOKISS 1:0 No Logic Gaming

Schedule

Friday

European LCS

Stream: http://www.twitch.tv/riotgames

Origen vs. Elements, 12 p.m.

Team Vitality vs. Giants Gaming, 1 p.m.

Unicorns of Love vs. G2 Esports, 2 p.m.

Fnatic vs. Splyce, 3 p.m.

Team ROCCAT vs. H2k Gaming, 4 p.m.

IAM Taipei (CS:GO): Group Stage

Stream: http://intelextrememasters.com/season10/taipei/schedule/

Group B

Renegades vs. Eat You Alive, 9:30 p.m.

TheMongolz vs. TyLoo, 11 p.m.

Winners match, 12:30 a.m. Saturday

Elimination match, 2 a.m. Saturday

Decider match, 3 a.m. Saturday

MarsTV Dota 2 League

Stream: http://www.twitch.tv/joindotared

Playoff losers bracket

Vici Gaming vs. Newbee, 9 p.m.

Losers bracket semifinals

Evil Geniuses vs. Vici Gaming, 12:30 a.m. Saturday

Winner of EG/VG vs. Loser of EHOME/OG, 7:30 a.m. Saturday

Winners bracket final

EHOME vs. OG/LGD Gaming, 4 a.m.

Saturday

League of Legends Pro League

Stream: http://www.twitch.tv/riotgames

Invictus Gaming vs. Royal Never Give up, 12 a.m.

EDward Gaming vs. Oh My God, 2 a.m.

Vici Gaming vs. Hyper Youth Gaming, 4 a.m.

League of Legends Champions Korea

Stream: http://www.twitch.tv/riotgames

ROX Tigers vs. Samsung Galaxy, 3:30 a.m.

Jin Air Green Wings vs. SBENU, 6:30 a.m.

North American League of Legends Championship Series

Stream: http://www.twitch.tv/riotgames

Team Impulse vs. Dignitas, 3 p.m.

Cloud9 vs. Team SoloMid, 4 p.m.

Team Liquid vs. NRG Esports, 5 p.m.

Counter Logic Gaming vs. Echo Fox, 6 p.m.

Immortals vs. Renegades, 7 p.m.

IEM Taipei (CS:GO)

Stream: http://intelextrememasters.com/season10/taipei/schedule/

Semifinals, 9:30 p.m.

Final: 1 a.m. Sunday

Sunday

MarsTV Dota 2 League

Stream: http://www.twitch.tv/joindotared

Losers bracket final: 12 a.m.

Grand finals: 4 a.m.

League of Legends Pro League

Stream: http://www.twitch.tv/riotgames

Team WE vs. Masters 3, 12 a.m.

LGD Gaming vs. Energy Pacemakers, 2 a.m.

Qiao Gu vs. Snake eSports, 4 a.m.

North American LCS

Stream: http://www.twitch.tv/riotgames

Team Liquid vs. Team Impulse, 3 p.m.

NRG Esports vs. Team SoloMid, 4 p.m.

Team Dignitas vs. Cloud9, 5 p.m.

Echo Fox vs. Immortals, 6 p.m.

Counter Logic Gaming vs. Renegades, 7 p.m.

IEM Taipei (StarCraft II)

Stream: http://intelextrememasters.com/season10/taipei/schedule/

Quarterfinals

David “Lilbow” Moschetto vs. Byun “ByuN” Hyun-Woo, 9:30 p.m.

Kim “Soulkey” Min Chul vs. Choi “Polt” Seong-Hun, 11:15 p.m.

Kim “sOs” Yoo-Jin vs. Jang “MC” Min-chul, 1 a.m. Monday

Jens “Snute” Aasgaard vs. Song “herO” Hyeon-Deok, 2:30 a.m. Monday

Slingshot Editor-In-Chief. Former newspaper reporter from Cleveland, Ohio, who appreciates clean copy and good Counter-Strike. You can reach him at Vince@slingshotesports.com

Facebook Comments